Contract de donatie cu refuzul celorlalti?

11 aprilie 2019 77

Parintii mi-au facut contract de donatie neconditionata pe casa, si dupa 5 ani unul din fratii mei doreste si el o cota parte. In momentul cand a fost facuta donatia, toti fratii mei aveau deja majoratul. Doar eu mereu am avut grija de parinti, locuind doar eu cu ei. Are dreptul sa pretinda si el cota parte de acolo sau trebuia atunci mai intai sa renunte la orice pretentie la bunul acesta (ceea ce nu a facut)?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Andrei,

Bunul vă aparține Dvs atât. Nu poți obliga persoana să îți doneze și ție o parte din bunul său sau cota parte pe care o are dintr-un bun. Ori, fiecare persoană este liberă să dispună de bunul său așa cum consideră de cuviință și să-l doneze cui dorește, inclusiv... mai detaliat și unui străin.
Frate poate avea dreptul la o cotă parte din acest bun numai cu condiția că lui din start îi aparținea o cotă parte din acest bun, iar la autentificarea notarială a contractului de donație a fost admisă vreo eroare și părinții au donat întregul bun, deși, aceștia nu dispuneau de dreptul de proprietatea asupra întregului bun.
Legea nu prevede nici o obligație impusă celui ce donează un bun de a obține acordul sau renunțarea la careva pretenții din partea altor copii pentru a dona bunul doar unuia dintre copii.

11 aprilie 2019