Contract de donatie intre sora si frate

15 noiembrie 2023 3

Buna ziua. Care sunt documente necesare pentru perfectarea unui contract de donare a unui imobil intre sora si frate? In afara de documentele de la Cadastru (extras) si buletine, trebuie sa prezentam si certificatele de nastere pentru a dovedi gradul de rudenie? Mersi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Eugeia, o să fie corect, dacă DVS o să vă adresați la un notar, care o să vă explice ce și cum.

16 noiembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Bună ziua Eugenia! Pentru autentificarea Contractului de donație va fi nevoie de : 1) Actul de proprietate în original; 2) Extrasul din Registrul Bunurilor Imobile, Certificat de Evaluare în original de la ASP; 3) Certificatele de naștere a voastre și certificate de căsătorie (în cazul schimbării numelui de familie) în... mai detaliat original și copie; 4) Buletinele de identitare. Pentru ajutor juridic în perfectarea Contractului, puteți apela la nr. de telefon 069049267

16 noiembrie 2023