Contract de donație și impozit pe venit

1 iulie 2023 54

Buna ziua! Am făcut contract de donație în privința apartamentului meu pe numele nepotului de la soră (eu nu am copii). Apartamentul a fost cumpărat de mine in 2017 și mi-am făcut viză de reședință acolo. Menționez că în contractul de donație am indicat aceeași valoare a apartamentului ca și în contractul inițial de vânzare-cumpărare. Notarul mi-a spus că nu trebuie să achit impozit pe venit pentru că am viză de reședință în apartamentul vizat mai mult de 3 ani. Este corect ce mi-a spus notarul? Mersi mult și apreciez munca pe care o faceți!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Corect v-a informat notarul.
Codul fiscal prevede:
Articolul 20. Sursele de venit neimpozabile
În venitul brut nu se includ următoarele tipuri de venit:
y3) veniturile obţinute de persoanele fizice rezidente (cetăţeni ai Republicii Moldova şi apatrizi) de la înstrăinarea locuinţei de bază;

Articolul 40. Determinarea creşterii sau pierderii de capital
(6) Creşterea sau pierderea de... mai detaliat capital provenită din vînzare, schimb sau din altă formă de înstrăinare a locuinţei de bază nu este recunoscută în scopuri fiscale.

Articolul 5. Noţiuni generale
Următoarele noţiuni se aplică în scopul impozitării, fără modificarea statutului juridic al persoanelor juridice şi fizice prevăzut de legislaţia în vigoare:
46) Locuinţă de bază – locuinţă care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este proprietatea contribuabilului în decurs de cel puţin 3 ani;

b) constituie domiciliul/reşedinţa contribuabilului în decursul ultimilor 3 ani pînă la momentul înstrăinării.

2 iulie 2023