Contract de fidejusiune

12 decembrie 2019 103

Salutare! Acum doi ani am semnat un contract de fidejusiune la un împrumut contractat de un prieten. Însă de ceva timp, acesta nu își mai onorează obligațiile contractuale față de bancă, iar banca mi-a adresat o scrisoare privind incasarea acestei datorii din contul meu. Spuneți-mi, va rog, pot rezilia contractul de fidejusiune?
Mulțumesc anticipat!!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Încheind contractul de fidejusiune persoana își asumă angajamentul de a răspunde față de creditorul celui pentru care a garantat executarea obligațiilor în cazul în care debitorul nu-și onorează obligațiile.
Doar banca poate decide dacă vrea să renunțe la această garanție sau nu.
În cazul în care debitorul nu-și execută obligațiile corespunzător... mai detaliat vă recomand să le respectați Dvs. pentru el și să vă apărați pe toate căile, ca ulterior să vă adresați în ordine de regres împotriva debitorului pentru a vă recupera banii, prejudiciul material și moral cauzat de către acesta prin neexecutare.

Soluția este să achitați ca ulterior să-l acționați în judecată pe debitor în ordine de regres și să nu așteptați banca să vă acționeze pe ambii în instanța de judecată, or, veți avea de achitat mult mai mulți bani.

12 decembrie 2019