Contract de împrumut bănesc

29 martie 2023 56

Bună ziua. Am încheiat la notar un contract pentru împrumut bănesc cu o persoana. Nu am avut posibilitatea să rambursez la timp suma împrumutată. Creditorul m-a anunțat că mă va acționa în judecată și că a contractat un avocat în acest sens. Momentan nu mă aflu în țară. Dacă mă întorc acum în Republica Moldova, voi putea pleca la scurt timp peste hotare ca să muncesc și să adun suma pe care o datorez?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Puteți încheia un acord privind soluționarea litigiului prin care să negociați achitarea sumei în rate.
Veți putea pleca peste hotare în scurt timp. Interdicția la frontieră se aplică doar după ce a fost emisă hotărârea de judecată în favoarea ceditorului și transmis la executor dosarul.

30 martie 2023