Contract de împrumut falsificat

1 iunie 2018 42

O rudă, cu care nu sunt în relații bune de mult timp, a anunțat la tot satul că eu aș fi împrumutat de la el o sumă mare de bani și a spus că mă va da afară din casă. Evident că asta este un fals. Dar îmi este frică să nu falsifice ei vreun contract de împrumut dintre două persoane fizice. Ar putea ei falsifica semnătura mea? Chiar nici nu sunt sigur dacă legea din RM poate identifica escrocii și actele false. Vă rog să îmi dați un sfat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Eduart,
De fapt, multe sunt posibile, însă numeni nu vă poate spune dacă rudele Dvs vor acționa într-un mod sau altul.
Dacă o să aveți asemenea problemă vă adresați la Poliție sau Procuratură și solicitați numirea unei expertize grafoscopice, adresa întrebările respective, iar până atunci nu aveți decât să așteptați!!!

1 iunie 2018