Contract de imprumut sau contract de investitii?

8 aprilie 2024 3

Buna! Care este diferenta dintre un contract de imprumut si unul de investitii? Si care ar fi mai potrivit de incheiat pentru ambele parti?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Sunt două contracte total diferite. Depinde pentru ce scop doriți să-l încheiați.
Un contract de împrumut implică furnizarea temporară a unei sume de bani de către o parte (creditor) către alta parte (debitor) cu obligația de a returna suma împrumutată împreună cu dobânda asociată la o dată ulterioară (dacă s-a... mai detaliat stabilit dobândă)/
n contract de investiții implică investirea unei sume de bani într-un activ sau într-un proiect cu scopul de a obține un randament sau profit viitor. Acesta poate implica achiziționarea de acțiuni, obligațiuni, imobiliare sau alte active cu potențial de creștere a valorii sau de generare de venit.
În concluzie, în timp ce un contract de împrumut implică furnizarea temporară a unei sume de bani cu obligația de a o returna cu dobândă, un contract de investiții implică plasarea unei sume de bani într-un activ sau proiect cu scopul de a obține profituri sau randamente viitoare.

9 aprilie 2024