Contract de inchiriere a locuintei

20 februarie 2018 255

Buna ziua! Care este metoda de incheiere a contractului cu stapinul unei locuinte, care sunt actele necesare si care este plata? Care sunt obligatiunile partiilor?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ana,

Dacă locuință face parte din fondul privat atunci acest contract este unul negociabil, astfel ca conținutul acestuia să fie coordonat de către ambele părți ceea ce ține de drepturi și obligații deja cu respectarea legislației în vigoare anume a Legii cu privire la locuințe începînd cu art. 32.... mai detaliat

Plata chiriei se negociază la fel de către dvs, deobicei proprietarul fiind acela care stabilește un preț iar dvs decideți dacă sunteți de acord, însă urmează să rețineți că veți fi obligată și la plata serviciilor comunale.

Acest contract urmează a fi înscris la Direcția de Administrare Fiscală din regiune ( Serviciul Fiscal de Stat).

La încheierea acestui contract aveți nevoie de actele de identitate, proprietarul să vă prezinte extrasul de la Agenția Servicii Publice precum că acesta este stăpânul apartamentului totodată chitanțele care confirmă că nu are careva restante la prestatorii de servicii.

Obligațiile părților le găsiți expres stipulate la articolul 35-36 al legii sus menționate.

20 februarie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Contractul de locațiune (chirie) urmează a fi înregistrat de proprietar în termen de 3 zile la DGA Fiscala din raza aflării bunului.
In primele 2 zile din data semnării contractului trebuie achitat impozitul pe venit care este de 7%. La fisc cereți să vă ofere Rechizitele bancare.
Aceasta in cazul în care... mai detaliat contractul se încheie între persoane fizice!

20 februarie 2018