Contract de locațiune în privința apartamentului achiziționat prin programul Prima Casă

22 iulie 2024 0

Bună ziua! Am achiziționat un apartament prin programul Prima Casă și am dori să-l dăm în chirie, pentru că momentan nu suntem în țară. Putem în acest caz să încheiem un contract de locațiune? Dacă da, care sunt procedurile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Alșexandra, DVS sunteți în drept să faceți ceia ce socoteți, dar DVS trebuie să dețineți documentele corespunzătoare pe acest apartamen, adică să fiți posesor pe deplin, cu toate documentele în regulă, altfel o să aveți probleme, cum cu vecinii așa și cu firma, care a construit apartamentul... mai detaliat DVS.

23 iulie 2024