Contract de munca

19 august 2019 22

Bună! Lucrez de 3 luni la un nou job. De 3 ori am cerut contractul de munca pe care l-am încheiat și nici până în prezent nu l-am primit. Cum pot să îmi apar drepturile? Și dacă planific sa plec, sunt eu obligat să stau cele 14 zile, luând în considerare că mi s-a încălcat dreptul privind contractul individual de muncă?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Refuzul privin eliberarea exemparului contractului de munca - il puteti sesiza la Inspectia Muncii.
Referitor la 14 zile - in situatia Dvs consider ca nu trebuie sa respectati un asemenea termen.

20 august 2019