Contract de munca cu administratorul SRL

15 august 2023 4

Buna ziua. Intr-o companie (SRL) cu 2 asociati care detin cote sociale egale, unul din asociati este si administrator. Poate acesta sa se angajeze pe sine cu contract individual de munca? Adica, acesta semneaza contractul de munca si ca persoana fizica, si ca reprezentant al companiei. Nu a fost semnat vreun PV al AGA cu privire la angajare si marimea remunerarii. Poate asociatul mentionat sa cumuleze si functia de contabil-sef, tot prin auto-angajare fara PV al AGA?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua!
În cazul unui SRL cu mai mulți fondatori și unul dintre ei deține funcția de administrator:
se încheie Contract individual de muncă între aceasta și ceilalți fondatori. Prin urmare, administratorul care este și fondator va avea statut de salariat;
beneficiază de salariu, conform Contractului individual de muncă;
există obligația calculării primelor obligatorie... mai detaliat de asistență medicală, precum și a impozitului pe venit
beneficiază de indemnizațiile sociale prevăzute de legislație: indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, indemnizație de maternitate, indemnizație pentru creșterea copilului până la vârsta de 3 ani, pensia de vârstă;
nu poate să presteze muncă prin cumul la o altă entitate sau să cumuleze funcții la entitatea pe care o conduce (art. 261 alin. (1) Codul muncii).

De asemenea, acesta poate activa doar în baza hotărârii de desemnare a AGA.

În cazul în care fondatorul SRL este și administratorul acesteia, el nu poate fi angajat în funcția de contabil șef.

16 august 2023