Contract de muncă pe durara determinată la alt angajator în timpul concediului de îngrijire a copilului până la 3 ani

29 martie 2024 2

Bună ziua. Sunt în concediu de îngrijire a copilului până la vârsta de trei ani și raportul de muncă cu angajatorul de bază este suspendat. Între timp, a apărut o oportunitate să mă angajez pe durată determinată în cadrul altei entități. Este legal acest lucru?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Da, este legal și nu o să pierdeți nici indemnizația de creștere a copilului dacă aceasta a fost stabilită.

30 martie 2024