Contract de munca pentru perioada determinata

27 aprilie 2018 35

Buna ziua. Daca persoana activeaza pe contract de munca pe o perioada de 6 luni, iar in mai expira termenul contractului, atunci are dreptul sa iasa in concediu pe motiv de boala? Daca da, atunci care sunt conditiile? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Confor legii, art. 123, Codul Muncii:

Articolul 123. Concediul medical
(1) Concediul medical plătit se acordă tuturor salariaţilor şi ucenicilor în baza certificatului medical eliberat potrivit legislaţiei în vigoare.
(2) Modul de stabilire, calculare şi achitare a indemnizaţiilor din bugetul asigurărilor sociale de stat... mai detaliat în legătură cu concediul medical este prevăzut de legislaţia în vigoare.

Art. 2, al. 4, Legea privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, prevede:

... În cazul persoanelor angajate în baza contractului individual de muncă pe durată determinată precum şi în cazul lichidării unităţii, dreptul la prestaţii încetează la data încetării contractului, cu excepţia dreptului la indemnizaţie de maternitate şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă survenită în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale. În cazul încetării contractului individual de muncă pe durată determinată, precum şi în cazul lichidării unităţii în perioada aflării în concediu pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea vîrstei de 3 ani, dreptul la indemnizaţia pentru creşterea copilului se menţine şi după încetarea contractului, cu condiţia că asiguratul nu se angajează la o altă unitate.

Mai multe detalii găsiţi în link-urile de mai jos:

http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=313082&lang=1

http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246

Servus

27 aprilie 2018