Contract de prestare servicii cu persoana fizica

6 iunie 2018 2082

Bine V-am gasit,

Deci situatia este ca societatea comerciala necesita prestarea de servicii de transport marfa (produse cerealiere din camp spre silozuri (toc)) pentru o perioada delimitata in timp si spatiu, deci ar fi mai mult o prestatie de sezon. Pentru efectuarea acestei prestatii se intentioneaza contractarea unei persoane fizice care dispune de autocamion si restul actelor aferente pentru a efectua acest serviciu.
De obicei se intocmea un contract de prestare servicii, se achitau taxele conform legislatiei in vigoare. Astazi un jurist al unei companii mai mari din domeniu mi-a zis ca nu se permite incheierea acestui tip de contracte, insistand pe faptul ca legislatia nu admite contractarea persoanei fizice pentru astfel de servicii.
Va rog sa ne clarificati pe acest subiect si sa ne relatati daca se permite o astfel de forma de contractare, ori au intervenit anumite schimbari legale care au interzis contractarea persoanelor fizice pentru prestarea servicii mentionate.
Va multumesc !

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Exista riscul ca prestarea acestor servicii de catre persoana fizica sa fie calificata drept activitate antreprenoriala (permanenta in scopul de a obtine venit), care necesita inregistrare de stat.

6 iunie 2018
Andriana Brasoveanu
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere

Buna,
ar fi mai corect dupa propria mea opinie să luați în locațiune camionul, si aparte să semnați Contract de prestări servicii sofer auto pentru o perioadă determinată si/sau ambele Cotracte să fie pe perioade nedeterminate dar cu conditia rezilierii acestuia din urma, oricind la cererea uneia dintre parti.

11 iunie 2018