Contract de vânzare-cumpărare a imobilului

29 august 2023 3

Bună ziua! În 2013 soțul a cumpărat prin contract de vânzare-cumpărare un apartament în cadrul unui proiect pentru lucrătorii angajatorului său. În 2016 ne-am căsătorit, iar în anul 2017 angajatorul soțului pentru anumite motive a refăcut contractul și a emis altul în care se specifică că vânzarea s-a făcut în 2017 și a indicat că ratele achitate în anii precedenți ar fi fost plătite în 2017. În 2019 noi am achitat ultima rată și am primit actele notariale pe apartament. Întrebarea mea este dacă apartamentul ne aparține ambilor sau nu? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Verificaţi cînd contractul şi dreptul de proprietate au fost înregistrate la Cadastru.
Dreptul de proprietate asupra bunurilor imobile se dobândeşte la momentul înregistrătii la cadastru, nu la momentul încheierii contractului.
Şi deja în dependenţă de data înregistrării veţi vedea cine e proprietar, fie e proprietar doar soţul, fie e proprietate comună în... mai detaliat devălmăşie.

29 august 2023