Contract de vanzare-cumparare a unui apartament

10 iulie 2023 3

Buna ziua. Notar poate sa inregistreze un contract de vanzare-cumparare a unui apartament, fara acte de provenienta a banilor platiti ca pret? Dupa ce notarul a intocmit contractul de vanzare-cumparare si eu l-am inregistrat la cadastru, trebuie sa merg si la organul fiscal?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă prețul apartamentului este mai mic de 200mii lei atunci este posibil ca Notarul să autentifice contractul de vînzare-cumpărare fără a solicita informație despre proveniența banilor.
Dacă suma depășește 200 mii lei, notarul are obligația conform prevederilor legii nr. 308 din 22-12-2017 cu privire la prevenirea și combaterea spălării banilor... mai detaliat și finanțării terorismului să indentifice anumite situații de risc printre care și proveniența banilor, în caz de dubii notarul este obligat să nu autentifice această tranzacție (să nu presteze serviciu) și să informeze în 24 de ore Serviciul Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor. (a se vedea art.5 alin.3 din lege).

După înregistrare a contractului de vînzare-cumpărare la ASP Cadastru, nu mai trebuie să mergeți la organul fiscal. Dar în dependență de data procurării acestui imobil va trebui să achitați impozit pentru bunul imobil.
Impozitul pe bunurile imobiliare în cazul persoanelor fizice (cetățeni) se calculează anual de către serviciile de colectare a impozitelor și taxelor locale ale primăriilor, cu înştiinţarea acestora despre suma impozitului pe bunurile imobiliare ce urmează a fi achitată, în termen de:
- până la 15 iunie a anului fiscal în curs - cu privire la impozitul calculat pentru bunurile imobiliare existente şi/sau dobândite pînă la 31 martie inclusiv a anului fiscal în curs;
- cel tîrziu pînă la 1 februarie a anului următor anului fiscal de gestiune - cu privire la impozitul calculat pentru bunurile imobiliare dobândite după data de 31 martie a anului fiscal în curs.

11 iulie 2023