Contract de vanzare-cumparare a unui apartament

29 iunie 2023 38

Buna ziua. Doresc sa cumpar un apartament, dar vanzatorul insista sa indicam in contractul de vanzare-cumparare un pret mult mai mic decat cel pe care il voi plati in realitate, pentru ca el sa achite mai putine impozite. Ce riscuri comporta pentru mine, ca cumparator, aceasta situatie? Ce trebuie sa fac? E posibil asa ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Puteți indica în contract ce doriți, există libertatea contractuală.
Riscuri:
1. În caz de anulare a contractului de vînzare-cumpărare din careva motive, o să fiți despăgubit(aducerea părților în poziția inițială) doar cu suma indicată în contract.
2. În caz că veți dori să vindeți apartamentul și veți indica suma reală (mai... mai detaliat mare) veți fi obligat să achitați impozit pentru creșterea de capital. (lucru pe care nu vrea să-l facă actualul vînzător).

30 iunie 2023
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Nu vă sugerez să indicați un preț mai mic întrucât Dvs nu câștigați nimic, însă există riscuri diverse.
Dacă puteți proba proveniența banilor pe care îi achitați pentru apartament, nu vă recomand să riscați ca să încheiați un contract cu o sumă mai mică, căci se va considera că... mai detaliat valoarea bunului este aceasta și în caz de litigii (vicii ascunse) nu veți putea demonstra că ați achitat suma mai mare și să olicitați restituirea ei.

30 iunie 2023