Contract de vanzare-cumparare a unui teren agricol

29 martie 2019 148

Buna ziua. As dori sa imi explicati cat ar trebui sa ma coste un contract de vanzare-cumparare a unui teren agricol extravilan, care are stabilit in certificatul de cadastru valoarea sa. Am inteles ca se aplica o taxa de stat si o taxa pentru serviciile notariale in momentul perfectarii contractului.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Diana
Ați înțeles corect.
Fiecare notar își stabilește individual prețul pentru serviciile sale, pe lângă taxa de stat., aceste sume se calculează din valoarea la care este vândut bunul.
Cel mai corect ar fi să vă adresați la notarul care urmează să autentificae contractul.

29 martie 2019