Contract de vanzare-cumpărare in rate a automobilului

26 iulie 2018 333

Buna ziua. Vreau sa vand automobilul, insa potențialul cumpărător are doar jumătate din suma totală. As putea face un contract de vânzare-cumparare in rate, in care sa fie indicata rata lunara?Care ar fi procedura ca sa fiu sigur ca o sa primesc toți banii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Procedura inițiată e corectă, se întocmește un contract de vînzare în rate, sau la notar sau la direcția de înmatriculare auto, în caz de neplată integrala, puteți încasa forțat suma, iar în contract cel mai bine prevedeți și o penalitate de întîrziere, va fi motiv suplimentar de a... mai detaliat achita cît mai rapid și receptiv.

26 iulie 2018