Contract individual de munca

5 iunie 2019 62

Apelez la Dvs. pentru o consultatie la care nu pot gasi raspuns la organele competente, in speranta ca ma veti ajuta. Am fost angajată la serviciu prin contract, in locul unei persoane, care era plecata in concediu de ingrijire a copilului. Dupa 6 ani, dna nu a revenit la serviciu, deoarece era plecata in SUA si acolo nascuse de un an al doilea copil. Mama ei a facut rost de procura de la ea, de certificat de nastere la al 2 copil si a scris o cerere de acordare a concediului de ingrijire pentru al doilea copil cu păstrarea locului de munca pentru 3 ani. Acum acesti 3 ani au expirat, mama dnei vine cu o alta cerere de concediu de ingrijire a copilului, al 3 copil deja, tot pentru 3 ani. Eu intre timp, semnez in fiecare an contracte individuale de angajare la institutia data, fara a fi considerata angajat in statele de bază. Este corecta aceasta procedura, dna in locul careia lucrez nu a fost de la nasterea primului copil in țară, dar prin procura oare se rezolva asa probleme? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc foarte mult!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Cand v-ati angajat, ati intepes si cunosteati ca va angajati pe perioada determinata.
In orice moment cand persoana va reveni - contractul Dvs va inceta.
Daca se poate sau nu cu procura - este alta intrebare care vizeaza angajatorul si acea persoana, or Dvs nu puteti influenta decizia... mai detaliat de acordare sau nu a concediului altei persoane.
Incercati sa negociati cu angajatorul sa va angajeze pe durata nedetermimata.

18 august 2019