Contract pe perioada determinata

8 august 2017 57

Bun gasit. In cazul in care contractul de munca pe perioada determinata expira, spre ex. la data de 31.08.2017, si ambele parti nu mai vor sa continue si sa prelungeasca contractul, atunci mai este nevoie de scris cerere cu 14 zile de incheiere, sau el devine nul din data expirarii, cum se procedeaza? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
Desigur trebuie să depuneți cerere dacă nu doriți să continuați contractul de muncă pe o perioadă nedeterminată. Deoarece, Codul Muncii al RM, art. 83 alin. (4) Dacă, la expirarea termenului contractului individual de muncă pe durată determinată, nici una dintre părţi nu a cerut încetarea lui şi raporturile de... mai detaliat muncă continuă de fapt, contractul se consideră prelungit pe durată nedeterminată.
Mult succes!!!

8 august 2017