Contract pentru cumpărarea unui curs online cu achitarea în rate

4 septembrie 2023 3

Salut! Am decis să cumpăr un curs online de game design de la o companie, dar nu îmi pot permite să achit imediat prețul integral și aș dori să-l achit în rate. Am mers la oficiul companiei vizate și ce am văzut acolo, m-a pus pe gânduri. Mi s-a părut că sunt prea insistenți, dar nu îmi răspundeau la întrebările mele legate de cursul menționat și modalitatea de achitare. Ce trebue să fac ca să mă asigur că nu voi fi păcălit de compania în cauză și că-i voi putea trage la răspundere dacă am probleme cu ei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Florin Zagaican
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua!
În situația dată puteți conveni cu compania care oferă cursul dat, de a întocmi un contract de prestări servicii, prin care să includeți o clauză de achitare în rate a acestuia precum și modalitatea de achitare (spre exemplu 20% la încheierea contractului, 80% la finisarea cursurilor).
În cazul în care... mai detaliat acesta va accepta, la întocmirea unui contract dvs dobândiți calitatea de -client, iar compania de - prestator. Respectiv, încheind un contract, Dvs acordați o formă legală a raporturilor dintre client și prestator, fiind asigurat că veți obține serviciul dat, iar în caz de neexecutare de a atrage la răspundere pe companie.

5 septembrie 2023