Contract semnat numai de presedinta APLP

4 iulie 2017 110

Apartamentul in care locuesc a fost inundat cu apa de ploaie si zapada din cauza acoperisului deteriorat. Ultima inundatie din aprilie a fost documentata de Proces verbal de constatare a faptelor si a starilor de fapt precum si de Raport de expertisa extrajudiciara.
Ca rezultat, dupa vizionarea actelor sus mentionate, Presedinta APLP propune incheerea uni contract comform caruia eu, ca pagubas, execut din cont personal reparatia acoperisului , pe perimetrul apartamentului, si reparatia apartamentului. In calitate de recompensa a cheltuielilor suportate, APLP recunoaste in favoarea mea dreptul dreptul de posesiune si folosinta exluziva, nelimitata a spatiului in cerdac. Contractul este semnat numai de presedinta cu motivatia precum ca nu are posibilitate de a organiza o adunare jenerala.
In situatia de urgenta in care ma aflu pot accepta astfel de contract? Are valoare acest contract? Multamesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună seara,
Conform art. 5 din Legea condominiului (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=311744), cerdacul este o proprietate comună în condominiu, care aparține în comun proprietarilor de locuințe.
Potrivit art. 6 alin. (5) din aceeași Lege - Obiectele proprietăţii comune pot fi transmise pentru folosinţă contra plată altor persoane fizice sau juridice în cazurile şi... mai detaliat condiţiile prevăzute de statutul asociaţiei de coproprietari.
De asemenea, Legea sus-numita prevede la art. 26 că decizia privind transmiterea în folosință a proprietății comune poate fi luată doar de către Adunarea Generală a membrilor Asociației.
Astfel, Contractul propus spre semmare nu va fi unul valabil! Președintele Asociației poate semna de sine-statator un asemenea Contract, dar trebuie să aibă la bază Decizia Adunării generale.
Ar trebui să insistați să vă fie restituite cheltuielile, în caz contrar, acționați Asociația în judecată.

5 iulie 2017