Contract turistic

29 martie 2020 22

Am achitat jumatate de suma pentru odihna de vara. In legatura cu raspindirea coronovirusului si situatia creata in tara, am decis sa reziliem contractul turistic achitat partial. Rugam sa ne spuneti care este procedura si in cat timp putem recupera banii conform legii R.M.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Cristina,

Conform legii călătorul are dreptul să declare rezoluțiunea înainte de începerea călătoriei fără a plăti vreun comision de rezoluțiune în cazul unor circumstanțe inevitabile și extraordinare care se produc la locul de destinație sau în vecinătatea imediată a acestuia și... mai detaliat care afectează în mod semnificativ executarea pachetului sau transportul pasagerilor la destinație.

Prin circumstanțe inevitabile și extraordinare se înțelege o situație care nu poate fi controlată de partea care o invocă și ale cărei consecințe nu ar fi putut fi evitate chiar dacă s-ar fi luat toate măsurile rezonabile.

În cazul rezoluțiunii, călătorul are dreptul la restituirea integrală a oricărei plăți efectuate pentru pachet, dar nu are dreptul la vreo despăgubire suplimentară.

Astfel transmiteți companiei o notificare de rezoluțiunea a contractului și solicitați restituirea plăților făcute.

30 martie 2020