Contract vânzare-cumpărare

12 noiembrie 2019 98

E posibil de cerut prin judecată anularea unui contract de vânzare-cumpărare, dacă vânzătorul nu a transmis toate actele necesare, profitând de faptul că cumpărătorii nu cunoşteau legile? Vânzătorul a transmis actele pe casă, dar actele pe teren nu le-a transmis, iar acum nu vrea să pună semnătura pe document ca să predea cumpărătorului lotul de pământ. Acum, cumpărătorul nu poate să vândă bunul. Cum se poate de soluţionat problema? Cum se poate de tras la răspundere vânzătorul, notarul, care trebuia să prevină? Oamenii nu cunosc legile. Există vreo ieşire din situaţia asta stupidă?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimate D-le Alexandru,
Va rugam sa expuneți faptele și circumstanțele de fapt cu privire la caz într-o ordine cronologică pentru a va oferi un răspuns corect.

13 noiembrie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Argumentul ca nu se cunostea legea, nu este unul potrivit, pentru ca necunoasterea legii nu este o scuza.
De fapt, in situatia descrisa de Dvs nu este problema in necunoasterea legii.
Dvs trebuia in baza contractului de vinzare cumparare initial, sa mergeti sa va inregistrati dreptul de proprietate... mai detaliat la cadastru. Pentru aceasta nu aveati nevoie de actele pe teren, ci doar de contractul de vinzare cumparare.
Daca ati facut aceasta, nu mai aveti nevoie de acordul sau semnatura fostului proprietar pentru a putea vinde.
Daca nu ati facut - nu suntei proprietar si nu puteti vinde.
Dreptul de proprietate asupra imobilelor apare doar din momentul inregistrarii dreptului la oficiul cadastral, NU din momentul cind ati cumparat!
——
Un contract nu poate fi anulat atit de simplu pentru faptul ca fostul proprietar nu elibereaza actele de proprietate (de care nici nu aveti nevoie, daca va inregistrati dreptul la cadastru).

14 noiembrie 2019