Contract vinzare-cumpărare bun imobil

24 ianuarie 2018 110

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, de ce la intocmirea la notar a contractului de vinzare-cumparare a unui bun imobil, contractul s-a facut in 4 exemplare: unul pentru mine (cumparator), altul pentru notar, altul pentru agentul care s-a ocupat de vinzare si unul pentru vinzator? Intrebarea era: de ce i-a dat si vinzatorului,nu trebuia unul sa ramina la mine si unul la notar? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Da, s-au făcut prea multe exemplare.
***

Articolul 54. Numărul de exemplare ale documentului în care se expune conţinutul actului juridic
(1) Numărul de exemplare ale documentului în care se expune conţinutul actului juridic autentificat notarial se stabileşte de persoanele care solicită îndeplinirea actului notarial, dar nu poate depăşi numărul părţilor actului... mai detaliat juridic.

__________
Legile Republicii Moldova
1453/08.11.2002 Lege cu privire la notariat //Monitorul Oficial 154-157/1209, 21.11.2002

24 ianuarie 2018