Contract vinzare-cumpărare bun imobil (continuare)

25 ianuarie 2018 243

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, trebuie sa intreprind careva masuri pentru ca notarul a intocmit mai multe exemplare ale contractului de vinza-cumparare a unui bun imobil (mai exact 4)? Si inca o intrebare: ce inseamna MENTIUNI la capitolul B sint interdictii? Cum sa inteleg asta? Mersi.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dacă este indicat ca sunt interdicții aceasta presupune ca ați cumpărat un bun grevat cu sarcini (ipotecat) sau se află sub sechestru.
În cazul în care nu vi s-a adus la cunoștință existența viciilor de natura juridică sunteți în drept să solicitați anularea contractului și restituirea sumei.
Articolul 764. Cod civil... mai detaliat al RM „Viciile de natură juridică”
Vînzătorul este obligat să predea bunul fără vicii de natură juridică (liber de drepturile unui terţ asupra lui), cu excepţia cazului cînd cumpărătorul a consimţit să încheie contractul cunoscînd drepturile terţului asupra bunului. Se consideră viciu de natură juridică şi situaţia în care în registrul bunurilor imobile este înscris un drept inexistent.

Articolul 767. Răspunderea vînzătorului în cazul evicţiunii cumpărătorului
În cazul evicţiunii cumpărătorului în baza drepturilor unui terţ asupra bunului care s-au constituit înainte de încheierea contractului de vînzare-cumpărare, vînzătorul repară prejudiciul cauzat cumpărătorului. Aceste prevederi nu se aplică dacă cumpărătorul a consimţit cumpărarea bunului grevat cu drepturi ale terţului, conform art.764.

http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085

25 ianuarie 2018