Contractul de societate civila

28 septembrie 2018 63

Deci in birou se cearta lumea (contabilitatea) si vreau sa inteleg si eu cum totusi e corect. Firma este parte a unui contract de societate civila. In procesul desfasurarii acestuia, au fost cazuri cand una din parti a fost nevoita sa apeleze la suport financiar din partea celeilalte parti. Cum pot fi stipulate corect aceste actiuni in contract? Sa fie stipulat ca imprumut, ori sa fie ca instrainare a cotei parti din profitul scontat (nu prea cred ca e real). Deci cum de legalizat aceste imprumuturi in cadrul contractului de societate civila si care e forma juridica care o iau aceste operatiuni?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Olga,
Aceste mijloace bănești constituie de fapt o investiție a Părții contractante în baza contractului de societate civilă sau este un împrumut acordat celeilalte părți contractante?
Reieșind din aceasta urmează să luați decizia.

28 septembrie 2018
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Daca exista intreprindere deja creata, atunci este mai fezabil ca suma sa fie calificata in calitate de contract de imprumut.

28 septembrie 2018

"Aceste mijloace bănești constituie de fapt o investiție a Părții contractante în baza contractului de societate civilă sau este un împrumut acordat celeilalte părți contractante?"

Stimate Domn, va multumesc pentru interventie.

Aici si este dilema, se doreste introducerea in contractul de societate civila anume a prevederilor despre imprumuturile reciproce, la necesitate, consemnate... mai detaliat prin anexe la contractul de baza evitandu-se astfel sa se mai intocmeasca contracte de imprumut separate, care implica bataie de cap.

22 octombrie 2018