Contractul de ucenicie poate fi luat in consideratie ca stagiu de munca?

10 august 2016 241

Buna ziua. Avand contract de ucenicie sau internship de peste 9 luni, executind munca propriu-zisa si achitind toate impozitele, este corect sa nu fie inclusa munca data in carnetul de munca? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut, Cristina!
Indiferent de faptul cum este denumit contractul Dvs, de ucenicie sau internship...Dacă ați executat o muncă, în schimbul căreia ați primit salariu/remunerare - atunci raporturile dintre Dvs și angajator sunt raporturi juridice de muncă, reglementate de Codul Muncii, și cu toate drepturile și garanțiile care se cuvin salariaților.... mai detaliat
Respectiv, angajatorul este obligat să țină și să întocmească Carnetul de muncă, iar la eliberarea de la locul de muncă, este obligat să vi-l restituie.
Totodată, prin faptul că vi s-au reținut contribuții sociale din salariu, această perioadă de muncă se va include în stagiul de cotizare pentru pensie.
Succes!

10 august 2016