Contractul individual de munca

17 iulie 2019 28

Buna ziua. Vă rog să ne ajutaţi într-un caz ce ține Codul muncii. În organizaţia noastră, la sfărşitul anului 2018, au fost reziliate contractele cu mulţi pensionari prin ordinul directorului, si anume în temeiul art. 82, expirarea termenului contractului. Pe data de 02.01.2019, directorul a emis un ordin de prelungire a contractului şi se face un contract nou cu fiecare personă eliberată. Este corecta aceasta procedura? Eu cred ca persoana care este eliberată, trebuie să fie angajată din nou, si nu prelungit contractul cu alt nr. de inregistrare. Mulţumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În mod normal , fiecare reziliere presupune necesitatea încheierii unui nou contract. Excepție face situația în care actul de reziliere este anulat și, respectiv, vechile contracte de muncă pot fi prelungite prin intermediul unui acord adițional.

Succese!

26 iulie 2019