Contravaloarea motocicletei in vama

23 aprilie 2022 138

Buna! In 2016 am adus in Moldova o motocicleta cu nr. romanesti. Nu mai stiu unde este. La vama mi-au zis ca brokerul lor vamal se constata cat costa motocicleta si va trebui sa achit contravaloarea ei. Daca eu am contractul de vanzare-cumparare, iar brokerul vamal imi zice un pret mai mare, pot merge in instanta cu contractul de vanzare-cumparare ca sa achit suma din contract? Am sanse? Sau ce alta solutie am? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Maxim, bună ziua,

Ar fi cazul să prezentați acel contract de vânzare-cumpărare la Serviciul Vamal pentru a fi stabilită suma care trebuie să o achitați conform acelui contract.

Totuși, în cazul în care valoarea de piață a bunului la acea dată era cu mult mai mare decât valoarea indicată în contract atunci... mai detaliat Serviciul Vamal se va prevala de nomenclator pentru a determina valoarea bunului.

Succes.

26 aprilie 2022