Contraventie/accident

25 iulie 2022 82

Buna ziua. Am avut recent un accident auto. Agentul constatator a ajuns la concluzia ca eu sunt de vina si, prin urmare, mi-a fost aplicata amenda si 5 puncte de penalizare. Eu nu sunt de acord cu concluzia agentului, care a ignorat anumite detalii si probele video prezentate de mine. Mai mult, consider ca constatatile agentului contravin RCR. Ce sfat imi puteti da in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

în situația respectivă, aveți 15 zile la dispoziție din momentul întocmirii procesului verbal să-l contestați în instanța de judecată cu solicitarea de anulare a acestuia prin prisma argumentelor de fapt și de drept.

Acțiunea respectivă o faceți inclusiv pentru a vă demonstra nevinovăția și pentru ca ulterior să nu fiți... mai detaliat obligat la plata despăgubirilor pentru prejudiciile create în urma accidentului.

În cazul anulării acestuia, veți solicita atragerea la răspundere contravențională deja persoana de facto vinovată de accident pentru a fi în drept să solicitați de la acesta prejudiciile aduse dvs.

25 iulie 2022