Contraventie rutiera

25 august 2018 84

Buna! M-ia venit o scrisoare cu contraventie ca sa ma prezint la politie sa-mi intocmeasca proces-verbal. Peste cat timp pierde forta juridica scrisoarea data? Este vorba de incalcarea RR.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă e să ne axăm pe prevederile Codului contravențional, termenul de prescripție pentru atragere la răspundere este de 1 an.
Situația e următoatea, în cazul parvenirii unei scrisori fără aviz de recepție, poliția nu poate demonstra faptul că ați fost informat, fapt careeste în favoarea d-stră, însă, ar putea fi... mai detaliat și sub altă formă, dacă auto e înregistrată după d-stră, sunteți obligat să informați și/sau să vă prezentați pentru a clarifica situația, motiv ar fi faptul că puteți fi sancționat și pentru necomunicarea de date despre cine a fost la volan la momentul încălcarii.
În final, poliția, fără multe întrebări, transmite la exexutor amenda, și din acel moment chiar o să fie mai problematic plus o să fiți obligați să achitați și serviciile acestuia deoarece contrar urmează sancțiuni ca sechestre și interdicții.

26 august 2018