Convertirea datoriei in cote-parti din capitalul statutar

21 septembrie 2017 178

Rog sa ma ajutati cu un raspuns/sfat/trimitere (sau macar cu o idee).
Care ar fi modalitatea/procedeul de convertire a datoriei (dupa parerea mea a "creantei") in cote-parti din capitalul statutar, in cazul procedurii de restructurare din cadrul unui proces de insolvabilitate?
M-ar interesa anume momentul in care exista mai multi creditori. Se convertesc oare datoriile proportional creantelor detinute? Se intocmeste in acest sens un acord/contract si daca da, care ar fi forma cea mai potrivita pt acesta? Cu cine se incheie: reprezentantul debitorului, creditori, administrator al insolvabilitatii?
Nu gasesc nici practica in domeniu si nici macar vreo referire in hot. explicativa a CSJ.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

În mod normal, în cadrul unui proces de insolvabilitate, se satisfac inițial creanțele garantate ale creditorilor respectivi. Ulterior, sunt satisfăcute creanțele negarantate ale creditorilor chirografari conform rangului căruia au fost atribuite aceste creanțe în temeiul prevederilor Legii insolvabilității.

Iar în ceea ce privește forma de satisfacere a creanțelor, nu există... mai detaliat o formă prevăzută de lege în acest sens. Poate fi orice: act de satisfacere, acord, contract. În ceea ce privește părțile actului respectiv, e și normal ca pe de o parte să fie administratorul insolvabilității, iar pe de alta, creditorii garantați/negarantați sau reprezentanții acestora. Părerea mea este că ar fi bine să fie întocmit un singur act. Iar în ceea ce privește forma respectivului act, cred că este binevenită cea autentică. (autentificarea notariala a actului juridic)

Dar asta este la nivel de raport între debitor - creditor. În general, administratorul insolvabilității are obligația de a întocmi tabelele creanțelor, în baza art. 143 din Legea menționată în vederea înaintării acestora instanței de insolvabilitate.

Succese!

22 septembrie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Capitalul statutar întotdeauna va figura la pasivul bilanțului persoanei insolvabile, pentru că acesta, de fapt, reprezintă creanța fondatorilor sau a persoanelor care dețin părți din capitalul social al societății. Niciodată creanțele creditorilor chirografari nu vor putea fi satisfăcute din contul capitalului statutar, ci doar din activele disponibile.

Iar dacă nu... mai detaliat sunt suficiente active, cred că ar fi normal ca creanțele să fie satisfăcute cel puțin parțial, dar în mod proporțional fiecărui creditor, în funcție, iarăși, de rangul la care a fost atribuită creanța respectiva.

22 septembrie 2017
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Vorbim despre lucruri diferite. Este vorba de creditori de acelasi rang si ne aflam in proces de restructurare. Legiuitorul ne ofera posibilitatea in cadrul restructurarii de a opta pt o tranzactie care poate avea loc sub mai multe forme, una din ele fiind "convertirea datoriei in cote-parti din capitalul social"... mai detaliat (art. 165 alin. (2) L. insolv.). Intrebarea era care este procedeul de convertire, daca s'a ciocnit cineva cu asa gen de cauze?

22 septembrie 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Eu cred că pentru convertirea datoriilor față de creditori în cote-părți din capitalul social, este necesară convocarea adunării generale a asociaților în care deja să fie semnat acordul creditorilor cu privire la această tranzacție la care să fie pusă la vot modificarea capitalului social prin transformarea datoriilor.

Acordul creditorilor, din... mai detaliat nou, ar fi bine să fie supus autentificării notariale.

Ulterior, se operează modificările în statutul societății.

Administratorii de insolvabilitate sau alți juriști ar putea avea altă părere.

22 septembrie 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

E relevant daca este SRL sau SA. In orice caz, faceti un contract de convertire a datoriei in actiuni sau cote-parti. Descrieti datoriile si stabilitui cate actiuni (cote) se emit pentru fiecare datorie, in functie de nominalul actiunilor companiei sau marimea capitalului. Trebuie de facut exercitii artimetice si de descris... mai detaliat in contract aceste exercitii. Creditorii ai caror datorii se convertesc vor deveni actionari/asociati. Compania trebuie sa fie parte la contract, deoarece anume compania emite actiuni (majoreaza capitalul) din contul datoriilor respective. In numele companiei va semna administratorul. Conversiunea trebuie aprobata de adunarea credtorilor cu vot suficient. Actionarii companiei probabil nu au drept de vot la un asemenea tip de majorare de capital, desi cotele lor se dilueaza in urma acestei conversii. Verificati in lege daca nu exista norme speciale privind drepturile actionarilor in asemenea caz.

23 septembrie 2017