Convorbiri ascultate

16 mai 2018 63

Când se ascultă telefoanele? Toate telefoanele pot fi ascultate?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pe scurt, înterceptarea convorbirilor telefonice poate avea loc doar în cazul existenței unei cauze penale, acest fapt se face doar cu aprobarea judecătorului de instrucție.
Poate fi interceptate convorbiri ale unui abonat expres prevăzut care figurează în dosarul cu pricina și nicidecum a unui cerc oarecare de persoane.

17 mai 2018
  • Jurisconsult

Nu, telefoanele se acultă în cadrul unei cauze penale, cu aprobarea judecătorul de instrucţie. În cvaz dacă aţi depistat, că vă este ascultat telefonul trebue să vă adresaţi la poliţie cu o plîngere sau la procuror.

17 mai 2018