Copii lăsați în grija tatălui

20 ianuarie 2023 53

Bună ziua. Soția a lăsat copiii cu mine și a plecat, spunând că nu are nevoie de copii. Eu am depus cerere de divorț. Am dreptul să cer încasarea pensiei de întreținere sau să o decad din drepturile părintești? Ajutați-mă cu un sfat - ce pot sau trebuie să fac în această situație

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Nicolai, de o dată trebuie să divorțați, în timpul divorțului instanța o să decidă să rămînă copilul cu |DVS și să fie incasată ți pensia alimentară, o să depuneți o cerere cu titulu executoriu la un executor judecătoresc și după asta o să solicitați decăderea din drepturi părintești.

21 ianuarie 2023