Copii minori

23 decembrie 2017 97

Buna ziua. Sint recasatorita in Israel, am 2 copii minori in Moldova si nu pot sa-i aduc in vizita din cauza ca nu am semnatura tatalui care este plecat din tara din decembrie 2012 si nu s-a intors. Ce pot face sa-mi pot lua copiii in Israel pentru o perioada? Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fac. Va multumesc.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

În caz că unul din părinți nu acceptă ieşirea copiilor din ţară, refuzul poate fi contestat în instanţa judecătorească. La soluţionarea acestui litigiu instanţa judecătorească va ține cont, de interesele copilului minor, de interesele părinţilor, atât al celui care doreşte să plece, cât şi al celui care rămâne în ţară,... mai detaliat precum şi de garanţiile care sunt prezentate instanţei că, în ţara străină copilului i se vor acorda condiţii de creştere, educare şi instruire echivalente cu cele pe care copilul le are în ţara de origine.

27 decembrie 2017
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial.
În cazul în care minorul pleacă să se domicilieze în străinătate, este necesar... mai detaliat consimţămîntul, exprimat prin declaraţie, al ambilor părinţi ale căror semnături se legalizează notarial, iar în cazul altor reprezentanţi legali - consimţămîntul acestora, exprimat prin decizie a autorităţii tutelare.

Prin urmare, daca doriți să luati copii in vizita, este suficient ca dvs să-i insotiti, fara a fi necesar acordul tatălui.

27 decembrie 2017
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Într-adevăr, Domnișoara Pînzari a expus corect, prevederile legislației noastre, dar țin să menționez că traversarea frontierei de stat de către copiii minori este prevăzută atât de legile Republicii Moldova, cât și de legile țărilor pe care le tranzitează și legile țării de destinație.
În asemenea caz, ar fi bine să consultați... mai detaliat și un avocat/jurist din Israel, care să vă spună ce acte sunt necesare în Israel, pentru a vă lua copiii o perioadă la Dvs. Aceasta ar fi bine să o faceți ca să nu vă pomeniți în situația că Dvs. ați ieșit cu copii din RM, însă la traversarea frontierei statului Israelian nu puteți intra cu ei în Israel pe motiv că nu aveți toate actele necesare.
De asemenea, vă sugerez să traduceți actele necesare în engleză, să autentificați notarial traducerea și apostilați atât actele originale, cât și traducere acestora, fie aceasta o declarație notarială, decizie a autorității tutelare sau o hotărâre judecătorească!

27 decembrie 2017