Copii pina la 6 ani achita serviciile de deservire a blocurilor?

21 august 2018 538

Buna ziua. Locuim într-un bloc de tip vechi din Chișinău. Dna care răspunde de câteva blocuri ne impune sa achitam deservirea liftului si gunoiul pentru un copil de 2 ani. Unde este scris cine si cât achita pentru deservirea blocurilor? Mulțumesc pentru răspuns!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Anna,

Taxa pentru ascensor se percepe de la vârsta de 3 ani,cea pentru evacuarea deșeurilor se percepe per persoană indiferent de vârstă, iar lumina comună se împarte egal pentru fiecare apartament, proprietarul fiind supus plății indiferent de numarul de persoane care locuiește în acesta (ex. suma totală spre achitare... mai detaliat a luminii comune este de 300 de lei revenind spre achitare ulterior pentru fiecare apartament câte 10 lei.)

21 august 2018