Copiii in proces de judecata

15 iulie 2019 32

De la cati ani copiii au cuvant in judecata cand e vorba cu cine sa ramana copilul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Limita minima este de 10 ani
Articolul 54. Dreptul copilului la exprimarea opiniei
Copilul are dreptul să-şi exprime opinia la soluţionarea în familie a problemelor care îi ating... mai detaliat interesele şi să fie audiat în cursul dezbaterilor judiciare sau administrative. De opinia copilului care a atins vîrsta de 10 ani se va ţine cont în mod obligatoriu dacă aceasta nu contravine intereselor lui.

16 iulie 2019