Copiii nu vor să facă poze la școală (care nu sunt obligatorii), dar mama acestora și dirigintele insistă

20 martie 2023 38

Bună ziua. Sunt tată a 2 copii minori (elevi). Sunt divorțat, fosta soție se află peste hotare, domiciliul copiilor este stabilit de către instanța de judecată cu mine. La școală vine un fotograf ca să facă poze copiilor contra plată. Profesorii au informat părinții despre aceasta și au rugat ca cei care doresc poze să informeze profesorii. Eu am întrebat copiii dacă vor poze, dar ei au refuzat. Cu toate acestea, mama copiilor a sunat diriginții copiilor și a insistat să-i fotografieze, pentru că ea vrea poze ale copiilor. Diriginta unuia din copiii mei i-a zis acestuia că el trebuie să se fotografieze fiindcă mama vrea poză, dar copilul nu dorește. Profesoara insistă că oricum va face poze. Copilul plânge și nu vrea să se ducă la școală în ziua când va veni fotograful. Spuneți-mi, vă rog, cum să procedez în raport cu mama copiilor și diriginții acestora?
Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. De la împlinirea vârstei de 10 ani, copiii își exprimă acordul la anumite acțiuni care îi privesc. E dreptul copiilor, iar mama și diriginta nu îi poate obliga să întreprindă acțiuni împotriva voinței lor. Dumnevoastă sunteți reprezentantul legal și sunteți în drept să decideți.

21 martie 2023