Copiile actelor autentificate notarial au aceeasi valoare juridica ca si originalul?

14 martie 2018 200

Buna ziua. La ambasada romana, mi se cer actele de stare civila ale parintilor (nastere, deces) in original. Momentan insa nu sunt la mine. As putea prezenta copiile acestora autentificate notarial? Au aceeasi valoare juridica ca si originalele? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Diana, un act autentificat notarial are putere juridica si urmeaza sa fie recunoscut de catre autoritatile publice. Din experienta mea persoanele puteau merge si cu documente in copie certificate notarial. Din acest link http://chisinau.mae.ro/node/264 rezulta ca puteti sa le prezentati doar legalizate / certificate, nu neaparat si in original.

16 martie 2018