Copil aflat temporar in grija bunicii

28 iulie 2022 45

Buna ziua. Noi suntem parintii unui copil minor si ne aflam peste hotare. Copilul a stat in Moldova cu bunica. I-am facut acesteia acte ca să-l poata aduce pe copil la noi. Ea a fost impotriva ca el sa ramana aici, dar totusi a venit, insa nu stia ca va pleca fara copil. Acum bunica a spus ca va merge la politie si la asistenta sociala ca sa se planga pe noi ca parinti, in sensul ca a fost dusa de nas. Odata ce avem drepturi parintesti depline, este bizar ca politia si asistenta sociala sa se implice, dar vrem sa ne asiguram ca nu vor urma consecințe. Va rog un sfat vizavi de situatia descrisa sau raspuns direct la intrebarea: "vom avea probleme cu legea sau nu?" Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
atît timp cît nu sunteți decăzuți, sau nu există alte limitări, poliția nu are temei pentru a vă atrage la răspunder, maxim puteți fi interogați despre caz ca să se confirme că totul e în regulă.

29 iulie 2022