Copil cu dizabilitate din copilarie nu are pensie alimentara

28 iulie 2019 40

Buna ziua. Sunt mama unui copil care are dizabilitate accentuata din copilarie. Fiul are 24 de ani. Pensia alimentara tatal n-a platit niciodata, suntem divortati. Eu l-am dat in judecata pentru pensie alimentara. El a fost in cautare pe teritoriul Moldovei si teritoriul Transnistriei. Atunci traia si traieste pana in prezent pe teritoriul Transnistriei. Titlul executoriu s-a intors inapoi cu indicatia ca ei nu-l pot gasi, cu toate ca eu le-am dat adresa concreta, unde locuieste el. Toti acesti ani am trait foarte greu, am educat copilul singura. El a facut studiile la domiciliu s.a.m.d. Spuneti-mi, va rog frumos, are dreptul copilul meu sa primeasca pensia alimentara de la tatal sau, necatand la faptul ca a implinit deja 18 ani, si luand in consideratie ca este invalid pe viata, din copilarie, si tatal sau traieste la moment in Transnistria? In aceste conditii, conform legii Republicii Moldova si Transnistriei, are copilul meu dreptul la pensie alimentara pe viata de la tatal sau? In conformitate cu hotararea judecatii despre pensia alimentara, sotul trebuia sa-mi plateasca si mie, ca mama o suta de lei in fiecare luna pentru ca copilul era bolnav de la nastere. Spuneti-mi, va rog, daca am dreptul sa atac in instanta pe fostul sot pentru nerespectarea hotararii judecatii si daca el este obligat sa plateasca pensia alimentara pentru copil pe viata, pentru ca el este invalid. Va multumesc anticipat din toata inima, astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra. Va doresc sanatate si fericire. Tatiana.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Tatiana,

Codul familiei al RM prevede urmatoarele:
Articolul 78. Dreptul copiilor majori inapţi de muncă la pensie de întreţinere
(1) Părinţii sînt obligaţi să-şi întreţină copiii majori inapţi de muncă care necesită sprijin material.
... mai detaliat (2) În caz de litigii privind achitarea pensiei de întreţinere, instanţa judecătorească stabileşte cuantumul acesteia pentru copiii majori inapţi de muncă într-o sumă bănească fixă plătită lunar, ţinîndu-se cont de starea materială şi familială, de alte circumstanţe importante.

30 iulie 2019