Copil decedat la scurt timp după naștere

12 ianuarie 2022 127

Buna ziua! Spune-ți vă rog mult, dacă copilul a decedat la scurt timp de la naștere (dețin certificatele de naștere și de deces), ce alocații din partea statului mi se cuvin?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Olga, trebuie în primul rând să vă clarificați din ce cauză a decedat copilul în scurt timp. Trebuie să depuneți o plângere la procuratură să fie petrecută o investigație, de văzut cauza decesului și cine este devină, dacă se v-a constata vinovăția medicilor, DVS sunteți în drept să înaintați... mai detaliat o cerere la Ministerul sănătăți pentru a vă recupera prejudiciul cauzat.

13 ianuarie 2022