Copil minor

26 noiembrie 2023 1

Buna ziua. Nu am fost casatorit cu mama copilului meu. Eu locuiesc peste hotare si nu am vazut copilul de la nasterea sa, mai exact de 5 luni. Pot sa vin in tara si sa il iau la plimbare fara ca mama sa fie prezenta? Aceasta nu doreste sa il lase cu mine singur pentru mai mult de cateva ore.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Eugen, tot depinde dacă DVS sunteți incluși ca tată în certificatul de naștere a copilului, În al doilea rând, daxcă copilul are o vârstă fragedă, mama lui e în drept să-ți interzică plimbarea cu el. DVS sunteți în drept să solicitați o întrevedere cu copilul de la Organul de tutelă... mai detaliat de la locul de trai a copilului. Acest organ se găsește la Comitetul executiv al raionului.

27 noiembrie 2023