Copil minor fara educatia tatalui

27 martie 2017 43

Sunt divorțată si am un copil minor. Baiatul are acum 10 ani, tatăl biologic lipsește practic total din viata lui, timp de 7 luni nu și-a dat interesul să-l vadă, a refuzat să-mi dea acordul să-i pot face pașaportul baiatului, comunica rar si foarte puțin. Intrebarea mea este dacă îl pot lipsi de drepturi părintești ca sa pot lua eu deciziile pentru fiul meu. Vreau sa menționez ca lipsește total din educația copilului

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Olesea.

Decăderea din drepturile părinteşti conform art. 67 Codul Familie poate avea loc numai după ce fostul soţ se eschivează de la exercitarea obligaţiilor părinteşti, inclusiv de la plata pensiei de întreţinere.

Iniţial, solicitaţi prin instanţă de judecată încasarea pensiei de întreţinere şi numai ulterior dacă se va... mai detaliat echiva de la achitarea pensiei veţi putea solicita instanţei de judecată decăderea din drepturile părinteşti.

Totodată, conform art. 54 Codul Familie copilul are dreptul să-şi exprime opinia la soluţionarea în familie a problemelor care îi ating interesele şi să fie audiat în cursul dezbaterilor judiciare sau administrative. De opinia copilului care a atins vîrsta de 10 ani se va ţine cont în mod obligatoriu dacă aceasta nu contravine intereselor lui.

27 martie 2017