Copil nascut in Italia

7 martie 2018 57

Vreau sa plec cu copilul nascut aici in Italia in Moldova. Tatal copilului este roman (nu suntem casatoriti), certificatul copilului, facut aici in Italia, este in numele sotului. Cum pot scoate copilul din Italia ca sa vin in Moldova? Nu traim impreuna, dar tatal nu-mi permite sa plec cu copilul. Ce pot face?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Elena,
VĂ rog frumos să concretizați unele momente referitoare la:
Dvs menționați că copilul dvs provine dintr-o relație cu un cetățean român cu care nu sunteți căsătorită și totodată indicați că în certificatul copilului, făcut în Italia, este indicat numele soțului??!
Dvs vă aflați într-o căsătorie cu o altă persoană?

8 martie 2018