Copilul are drept la acest apartament?

25 august 2017 42

Buna! Sunt divortata oficial de doi ani. Am locuit impreuna sapte ani, avem impreuna un fiu de opt ani. Tot acest timp am locuit in apartamentul sotului, adica procurat inainte de casatorie. Dupa divort, el ne-a scos de la evidenta pe mine si pe copil fara stirea si acordul meu, impunindu-ne sa parasim apartamentul, fiind nevoiti sa stam la chirie. As vrea sa stiu: copulul nostru nu are dreptul la o parte din acest apartament?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Copilul d-voastră comun este moștenitor potențial, dar succesiunea se deschide din momentul decesului persoanei, cu excepția cazului în care dreptul de proprietate asupra apartamentului nu este transmis total sau parțial până atunci (în timpul vieții persoanei) printr-un alt act juridic (vânzare - cumpărare, donație, etc.)

Succese!

25 august 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Atâta timp cât soțul dvs este în viața, el este proprietarul exclusiv al apartamentului.

26 august 2017