Copilul are dreptul sa frecventeze gradinita scoala, daca nu este vaccinat?

9 septembrie 2024 0

Buna ziua. Copilul are dreptul sa frecventeze gradinita si/sau scoala, daca parintii au refuzat sa-l vaccineze?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Dacă copilul nu are contraindicații referitor la vaccinare și nu a fost vaccinat din cauza refuzului părinților, cu părere de rău, nu poate frecventa instituția de învățământ.
Pentru detalii consultați
https://www.constcourt.md/libview.php?l=ro&idc=7&id=1317&t=/Media/Noutati/Solutia-Curtii-Constitutionale-in-problema-vaccinarii-copiilor-i-a-accesului-acestora-in-institutiile-educationale-si-de-recreere

9 septembrie 2024