Copilul are stabilit domiciliul cu mama

23 iulie 2019 32

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, este posibil ca după divorț tatăl (copilul are domiciliul stabilit cu mama) sa facă acte copilului (certificat de naștere, pașaport etc.) și sa iasă din țara fără acordul mamei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Este posibil de perfectat actele, vedeți asp.gov.md cit și numar scurt de consultare.
Cit privește ieșirea peste hotar, puteți ieși doar pe o perioada determinată cum ar fi odihna sau altele, doar să nu depășească 3 luni.

23 iulie 2019